::
 ::
location :: root / media activism... / AreYouAre |sny o strojích|

AreYouAre |sny o strojích|


Mezinárodní mediální umělci a teoretikové se zabývají v pražském Goethe-Institutu různými formami vztahu člověk-stroj: spojením divadla a cyberspace, interaktivitou celosvětově propojených technologických systémů a systémovou teorií.


Goethe-Institut Prag & Media Archiv Prag uvedou

8.7.2004, 18.00 hod.
Goethe-Institut, Masarykovo nábř. 32, 110 00 Praha 1, II. patro

Lutz Dammbeck: „Síť“

v diskuzi

Dokument, 115 min., německy/anglicky s českými titulky
S Johnem Brockmanem, Stewartem Brandem, Davidem Gelernterem, Heinzem von Foersterem a d.

Kdo stojí za útoky na známé počítačové odborníky v USA v letech 1978 az 1995? Dammbeck vyhledal protagonisty světové cyber-elity v společnosti pokroku, jejíž špatné svědomí ztělesňuje bývalý profesor matematiky na Harvardu a údajný atentátník Ted Kaczynski.
Na jedné straně hlásají kyberteoretikové jako Stuart Brand stvoření nových systémů na bázi nového směru vědy, kybernetiky Norberta Wienera. I přes jasně militaristicky orientované zaměření prvních sítí jsou spojnice ke kalifornské hippie-scéně překvapivé pouze na první pohled. Zde byla droga LSD prostředkem k alternativnímu rozšíření vědomí, tak jako stála i v centru psychologických výzkumů pro „přeprogramování“ individua. Jako Antikrist vstupuje na straně druhé do akce Kaczynski se svým Unabomber-Manifestem, který zastupuje „revoluci proti technickému pokroku“, „proti kontrole a ovládání vědomí“, protože technologie odporuje přírodě.

Porota festivalu 17th European Media Art Festival v Osnabrücku udělila filmu cenu „Award for pioneering work in Media Art“ s následným odůvodněním:
"We unanimously chose "Das Netz": an intellectual roller coaster ride through art, technology, philosophy, politics, psychology and sociology that strongly impresses us but simultaneously makes us uncertain. The ride is resistant to a onedimensional version because, although set in the linear medium of film, it triggers non-linear reception. The film is an enormous catalyst for interdisciplinary associations - for a network in the mind, the perception of which suddenly surprises us.”

Po filmu očekáváme živou diskuzi, kterou povede Michal Bielicky z pražské AV.: Kontroverzní názory totiž sahají od přívlastků „geniální“ až po „talibanistická kritika techniky“.

S přátelskou podporou Globe Cafe and Bookstore

 

Comments

    visions :: homes :: register :: forgot password
kyberka  ars morta universum  Web Independant Manifesto