::
 ::
location :: root / media activism... / Celou Paříž do vězení!

Celou Paříž do vězení!


Trestní oznámení na města Paříž a St. Denis podal výkonný výbor 59. okrsku republikánské strany v Philadelphii v čele s budoucím kandidátem na starostu Philadelphie Peterem J. Wirsem. Důvod? V roce 2003 Paříž prohlásila čestným občanem (předtím se takovéto pocty dostalo v 70. letech Pablu Picassovi) afroamerického novináře Mumia Abu-Jamala, který byl odsouzen za zabití philadelphského policisty Daniela Faulknera v soudním líčení, které podle Amnesty International porušilo minimum mezinárodních právních standardů. Město St. Denis po něm pojmenovalo ulici. Stane se vzdání cti novináři čekajícímu v cele smrti zločinem?


Podle republikánů se města provinila proti francouzskému trestnímu zákoníku, který zakazuje oslavování trestných činů.
Wirs, který nazval Abu-Jamala "punkerem", bude členem delegace městských činitelů Philadelphie, která se 27. listopadu vypraví do Paříže, aby proti poctění odsouzeného novináře protestovala. V dopise, který zaslala pařížské radnici, delegace píše: ?Vzdát čest vrahovi policisty je nemorální a nezodpovědný akt. Ještě více šokující je vidět jméno vraha vedle jména Pabla Picassa v galerii těch, kterých se dostalo od Paříže poctění. Avšak vzkaz, který rozhodnutí vašeho zastupitelstva vysílá, je znepokojující ještě více s ohledem na to, že francouzští policisté jsou každým dnem vystaveni rostoucímu počtu aktů útoků a městského násilí.

Rue Mumia Abu-Jamal
Města mají však zjevně jiný názor. "Mumiův boj je symbolem boje za spravedlnosti, za zrušení trestu smrti, za lidská práva a odporu proti systému, který má tu aroganci vládnout světu jménem těch samých lidských práv, která sámposšlapává s naprostou beztrestností," uvedl při slavnostním pojmenování ulice Rue Mumia starosta St. Denis Didier Paillard.
Krok St. Denis odsoudil americký Kongres, Pensylvánský státjní senát a městská rada Philadelphie.
V září Philadelphii navštívila delegace z Francie, aby pojmenování ulice po Abu-Jamalovi hájila. Starosta John Street ji však po několik hodin ignoroval, tak se místo toho zúčastnila shromáždění svolaného organizacemi, které vězně podporují.
"Dokud bude St. Denis existovat, budeme mít Rue Mumia Abu-Jamal," uvedl na setkání jeden z francouzských návštěvníků. Abu-Jamalova ulice vede v St. Denis přímo k největšímu sportovnímu stadionu v Evropě, stadionu Nelsona Mandely.

Mezinárodní podpora

Abu-Jamal byl odsouzen v roce 1982. Jeho podporovatelé kritizují proces jako rasistický s mnoha procesními chybami, vynucenými výpověďmi svědků, zamlčenými důkazy a poukazují, že odsouzenému bylo znemožněno využít ústavního práva zastupovat se sám.
Profesor lingvistiky a aktivista Noam Chomsky uvedl, že "Mumiův případ je symbolem něčeho širšího" americký vězeňský systém je jednoduše rasovou a třídní válkou. Mumia a další vězni jsou těmi lidmi, kteří jsou vražděni v procesu, který se v americkcýh klientských státech jako Kolumbie nazývá ´sociální čistky´.?
Abu-Jamala podpořili členové anglického i německého parlamentu, Evropský parlament, dlouhá řada protirasistických organizací. Ohromné podpory se mu dostalo právě z Francie.

jas/zmag.org (24.11.2006)

 

Comments

    visions :: homes :: register :: forgot password
kyberka  ars morta universum  Web Independant Manifesto