::
 ::
location :: root / media activism... / Komsomolskaja pravda: Jak se dělá válka, která není

Komsomolskaja pravda: Jak se dělá válka, která není


MOSKVA 28. září - Američtí generálové otálejí, ruští generálové vyčkávají. Když ale u snídaně pronesete jakoukoli hloupost, všichni zavětří a někdo se určitě chytne. Svět se pak otřese nad senzací, která bude druhý den popřena. BBC oznámila, že na severu Afghánistánu jsou američtí vojenští instruktoři. Byli to ale jen chlapci ze CNN, popisuje své zážitky z působení v Afghánistánu zpravodaj ruského listu Komsomolskaja pravda Igor Koc.


Novinář, který se na linii fronty v severoafghánské provincii Tachár dostal dva dny před tím, než ji obsadily asi čtyři stovky zahraničních novinářů, píše, že "přední linie je ospalá jako ruská vesnice v poledne". "Požádali jsme tankistu, aby několikrát vystřelil směrem k nepříteli, a pak jsme pohovořili s velitelem a jeho podřízenými. V táboru beženců jsme si vyslechli povídání o zvěrstvech Talibanu. Na trhu jsme zjistili názory lidí na Američany a ve věznici jsme se setkali s pákistánským žoldákem. Co jsme měli psát dál? A náhle se objevilo komando zuřivých novinářů dychtivých války a narušilo patriarchální pokoj osady Hodža-Bahuddín," píše Koc ze severního Afghánistánu. "Téměř čtyři stovky novinářů, kteří přiletěli na premiéru amerického odvetného úderu, šíleli, žádali vrtulníky, mávali akreditacemi a ti nejdrsnější peněženkami," popisuje své zážitky z Tádžického Dušanbe, kam se zahraniční novináři sletěli v očekávání úderu.

"Pohodili své věci přímo na nádvoří hotelu a řítili se na přední linii a do tábora běženců. Kdo se nevešel do aut, letěl na tržiště, nebo k věznici. Ti nejžhavější chtěli do Pandžšíru kontrolovaného Severní aliancí: tam je také přední linie, tábor běženců, tržiště a věznice, ale větší. Ti, co přilétali v dalších vrtulnících, záviděli těm, co už odletěli a udělali skandál," sděluje ruský novinář své dojmy z činnosti kolegů už v Afghánistánu.

"V šestém vrtulníku přistála skupina BBC. Nejeli na přední linii, ale hned vytáhli techniku a blondýna v červené bundě prohlásila, že zrovna viděla divizi tanků připravenou k útoku proti Talibanu," píše Koc. Sám prý zjistil, že v provincii Táhor je asi 20 tanků, což je asi 15krát méně než divize. Prohlášení kolegyně ale prý dodalo kuráž jejím kolegům, kteří se vrátili "z fronty". Zcela bez konkurence prý byli Američané z televize NBC. "Tankistu, se kterým jsme se seznámili, přiměli k pěti výstřelům a probuzení bojovníci Talibanu dvakrát odpálili v odvetu. Američané prohlásili, že svou reportáž vysílají pod palbou. Když jsem zavolal v noci domů, vystrašená manželka mi řekla, že všechny kanály vysílají, že nás bombardují a že situace se prudce vyhrotila," uvedl.

Naivní mezinárodní veřejnost je přesvědčená, že odvetné údery se plánují v Pentagonu, nebo aspoň v Bruselu. Naštěstí tomu tak není. Strategické a úspěšné operace NATO a Severní aliance se "plánují" v malém hotelu na severu Afghánistánu, který patří afghánskému ministerstvu zahraničí, uvedl Koc. Dodal, že "čas novinářů zatím nenastal".

 

Comments

    visions :: homes :: register :: forgot password
kyberka  ars morta universum  Web Independant Manifesto